Select Page

Powinieneś pakować świeże bułki i zużywać je po jednym do trzech miesięcy

Makaron z 24-procentowym nadzieniem zawiera w rzeczywistości tylko 10 procent mięsa." Podczas sprawdzania informacji stwierdzono, że często w całym produkcie było tylko 9–20% mięsa.

Nie tylko to, co na niej jest

Większość makaronów zawiera nie tylko składnik reklamowany na opakowaniu. Oprócz mięsa lub sera często znajdowano wypełniacze, takie jak bułka tarta – a jednym z droższych produktów były również bambus i cykoria. Znaleziono również mąkę pszenno-ryżową, kaszę manną i płatki ziemniaczane.

Wszystko zależy od zamówienia: "Na liście składników to, co jest zawarte w dużych ilościach, znajduje się z przodu, natomiast składniki o niższych proporcjach wagowych są dalej z tyłu. Więc jeśli przed mięsem jest bułka tarta, jest w nim mało mięsa", wyjaśnia Pannenbecker.

Uniknij klasycznego błędu: jak sprawić, by sałatka z makaronem była smaczna i soczysta. Idealny makaron: Czy do gotowania makaronu potrzebujesz oleju? Pizza mrożona, zupy w saszetkach & Co.: Jak uszlachetnić gotowe posiłki

Zapobiegaj chorobom żołądkowo-jelitowym

Ze względu na świeże składniki, według zwolenników konsumentów, bakterie, grzyby i inne patogeny mogą się bardzo szybko namnażać na tym gotowym produkcie. Dlatego ważne jest przestrzeganie łańcucha chłodniczego świeżego makaronu i wystarczające podgrzanie produktu przed spożyciem – najlepiej zgodnie z instrukcjami producenta. W ten sposób można uniknąć ewentualnych infekcji żołądkowo-jelitowych. 

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa-tmn centrum konsumentów w Bremie

Z jakiej firmy pochodzi moje mięso? Bez dalszych badań konsumenci nie mogą się tego dowiedzieć. A w przypadku gotowych produktów zwierzęcych wyszukiwanie kończy się niepowodzeniem.

Wiadomości o wybuchach koronawirusa w niemieckich rzeźniach są niepokojące: jak konsumenci mogą stwierdzić, od której firmy pochodzi kupowane przez nich mięso? Czy można zarazić się mięsem?

Wyszukiwanie w bazie danych z numerem dopuszczenia

Pierwszą wskazówką dotyczącą pochodzenia jest owalna etykieta identyfikacyjna na opakowaniu, informuje centrum konsumenckie Nadrenii Północnej-Westfalii.

Wskazuje, w którym kraju UE – na przykład DE dla Niemiec – i kraju związkowym produkt był ostatnio przetwarzany lub pakowany. Na przykład NW oznacza North Rhine-Westphalia. Za pomocą pięciocyfrowego numeru zatwierdzenia firma może zostać określona przez bazę danych Federalnego Urzędu Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności (BVL).

Jeśli na przykład na opakowaniu nie ma pięciocyfrowego numeru, konsumenci mogą również wprowadzić nazwę firmy do bazy danych i wyświetlić powiązane numery firm. Jednak to poszukiwanie osiąga swoje granice, jeśli chodzi o żywność przetworzoną lub produkty gotowe: w tym przypadku konsumentom trudno jest ustalić pochodzenie poszczególnych składników.

Brak ryzyka infekcji przez żywność

Jeśli chodzi o ryzyko zakażenia przez mięso: jak dotąd nie ma naukowych dowodów na to, że ludzie mogą zarazić się koronawirusem poprzez spożycie lub kontakt z zanieczyszczoną żywnością, wyjaśnia Bernhard Burdick, ekspert ds. Żywienia w centrum konsumenckim w Nadrenii Północnej-Westfalii. Przenoszenie choroby przez powierzchnię jest również bardzo mało prawdopodobne, ponieważ wirusy są tylko słabo stabilne w środowisku.

W skrócie: Mięsa nie należy jeść na surowo, a jedynie dobrze podgrzać – niezależnie od ubojni, z której pochodzi. Więcej wskazówek dotyczących wyboru mięsa:

Konsumenci rozpoznają świeże mięso po zapachu, powierzchni, kolorze i marmurkowatości. Ci, którzy wybierają ekologiczne mięso, wspierają hodowlę przyjazną zwierzętom. Kolor mięsa jest inny dla każdego gatunku. Wołowina nie powinna być zbyt ciemna, ale średnio czerwona. Drób i wieprzowina są od bardzo jasnego do jasnoróżowego.https://yourpillstore.com/pl/ W przypadku cielęciny cechą jakościową jest również jasny kolor – ale nie może być biały. Żółty marmurkowatość wskazuje na mięso nieco starszego zwierzęcia. Ciągłe chłodzenie Surowe mięso należy przewozić i przechowywać w chłodnym miejscu – najlepiej o temperaturze nie przekraczającej czterech stopni Celsjusza. Torby chłodzące i akumulatory dobrze nadają się do transportu. Zarazki chorobotwórcze obecne na powierzchni mięsa mogą wtedy rozmnażać się tylko powoli. Z drugiej strony wiele bakterii namnaża się szczególnie szybko w temperaturze od 10 do 65 stopni Celsjusza – w tym te, które mogą powodować infekcje pokarmowe, takie jak biegunka Przechowywanie Najlepszym miejscem na mięso w lodówce jest szklana płyta nad przegrodą na warzywa. W przypadku zapakowanego mięsa z supermarketu, które jest przechowywane w lodówce dłużej niż jeden dzień, należy przestrzegać zalecanej na opakowaniu temperatury chłodniczej – często maksymalnie dwóch stopni. W przeciwnym razie utraci ważność termin przydatności do spożycia.Mięso nieopakowane od rzeźnika powinno być przygotowane tego samego dnia lub najpóźniej następnego dnia. Jeśli mięso ma być przygotowane później, lepiej w międzyczasie zamrozić lub kupić zapakowany towar Przygotowanie w kuchni Surowe mięso należy wyjąć z lodówki na krótko przed przygotowaniem. Mięsa nie wolno pozostawiać na stole bez lodówki na długo. W przypadku większych ilości mięsa najpierw użyj małej ilości i w razie potrzeby uzupełnij je z lodówki.Ponadto surowe mięso nie może nigdy wchodzić w kontakt z innymi potrawami, które nie są już podgrzewane. Dotyczy to zwłaszcza surowego mięsa drobiowego: jest ono szczególnie często zanieczyszczone bakteriami chorobotwórczymi i łatwo się psuje. Dlatego każdy, kto dotknął surowego mięsa, powinien dokładnie umyć ręce i wysuszyć je przed dotknięciem czegokolwiek innego. Korona w dużej rzeźni: produkty te zawierają mięso Tönnies Obowiązek udzielenia informacji: Jak rozpoznać rozmrożone mięso przy ladzie Zagrożenie dla zdrowia: Dlaczego nie należy myć surowego mięsa drobiowego

Kupując mięso pakowane należy również zwrócić uwagę na opakowanie. Żaden sok nie powinien się w tym gromadzić. Jeśli w opakowaniu jest zakrwawiona woda lub inny płyn, lepiej nie kupować świeżego mięsa.

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna dpa-tmn Federalne Centrum Informacyjne ds. Rolnictwa

Dwa lata temu producent zabawek ogłosił, że przerobi klocki Lego na bioplastik. Teraz duńska firma idzie o krok dalej i chce być jeszcze bardziej zrównoważona.

Lego fascynuje dzieci od ponad 80 lat
Seria zdjęć składająca się z 12 zdjęć

Lego jest w domu w wielu pokojach dziecięcych – ale firma nie może być uważana za pioniera ochrony środowiska dzięki swoim zabawkom z twardego plastiku. Większość części jest wykonana z tworzywa sztucznego zwanego kopolimerem akrylonitrylowo-butadienowo-styrenowym (ABS). Drzewa, liście i krzewy Lego są produkowane ze zrównoważonego cukru trzcinowego od 2018 roku. Jednak to tylko dwa procent produkcji. Do 2030 roku wszystkie produkty powinny być wytwarzane z trwałych materiałów.

Jednocześnie producent zabawek ogłosił, że zmieni opakowanie swoich kolorowych klocków z plastiku na papier. Od 2021 roku torby z kamieniami i figurkami w pudełkach nie będą już wykonane z plastiku, jak ogłosiło we wtorek Lego.

Menedżer ds. Zrównoważonego rozwoju Tim Brooks powiedział, że Lego chce również produkować neutralnie CO2 do końca 2022 roku i nie generować już żadnych odpadów do 2025 roku i zmniejszyć zużycie wody o dziesięć procent.

Zabawki, które zastąpią dm: najpopularniejsza marka Lego wśród niemieckich konsumentów Niezbywalna miłość kolekcjonerów: dlaczego dorośli kochają klocki Lego "Chcę to mieć!": Co można zrobić przeciw szaleństwu konsumentów w pokoju dziecięcym?

"Dzieci malują opakowanie, jak chcą"

Lego zainwestuje w to 400 milionów dolarów (338 milionów euro). "Każdego roku otrzymujemy tysiące listów, a wiele z nich dotyczy plastiku i środowiska"- powiedział Brooks. "Dzieci malują obrazki, pokazują nam przykłady tego, jak chciałyby opakowanie."

Wykorzystane źródła: agencja informacyjna AFP

Wielu uważa, że ​​żywność nie może się zepsuć w zamrażarce. Ale nawet mrożonki nie mogą być spożywane w nieskończoność. Jak długo można przechowywać frytki, pizzę i mięso?

Przegląd

Mrożonki z supermarketu Zepsute frytki pozostają niechlujne Mięso mielone i kiełbasa psują się szybciej Świeże mięso: nie przerywaj łańcucha chłodniczego Jak długo mogą przechowywać mrożone ryby? Uważaj na plamy na owocach i warzywach Złe lody smakują jak guma Okres przydatności do spożycia mrożonego chleba i makaronu Jakich potraw nie wolno zamrażać? ?

Zwłaszcza gdy masz dużą zamrażarkę, na pewno znajdziesz jedną lub drugą żywność z minionej epoki. Wiele jest nadal jadalnych, ale z niektórymi potrawami należy uważać. 

Mrożonki z supermarketu 

Data przydatności do spożycia na opakowaniu wskazuje, jak długo można przechowywać mrożonki z supermarketu. Ale dotyczy to tylko sytuacji, gdy produkty były całkowicie zamrożone. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany w zapachu lub wyglądzie, wskazane jest, aby odciąć dotknięte obszary i dobrze podgrzać potrawę przed jedzeniem.

Dzięki temu żywność pozostaje świeża
Seria zdjęć składająca się z 10 zdjęć

Na filmie: Cztery mity na temat mrożonek

Dzięki temu mrożonki nie są zepsute. Dotyczy to również sytuacji, gdy termin ważności już minął. "Jeśli zostanie przekroczony minimalny okres przydatności do spożycia, ucierpi na tym jakość. Na przykład danie straci smak i witaminy. Ale i tak możesz to zjeść"- mówi Antje Gahl, dietetyk z Niemieckiego Towarzystwa Żywienia.

Złe frytki pozostają wiotkie

Mrożona pizza ma zwykle dwanaście miesięcy przydatności do spożycia. Jeśli zjesz je później, musisz spodziewać się złego smaku. Dzięki temu krawędź jest sucha i nie brązowieje już w piekarniku. Polewa również smakuje zjełczałym.

Frytki w zamrażarce można przechowywać dłużej niż pizza, czyli do 18 miesięcy. W piekarniku widać, czy paluszki ziemniaczane były zbyt długo w zamrażarce, ponieważ stare frytki pozostają wiotkie.

Mrożone frytki: Jeśli nie będą dłużej przechowywać, pozostają wiotkie. (Źródło: bigacis / Getty Images)

Mięso mielone i kiełbasa psują się szybciej

Ale jak długo można przechowywać w zamrażarce gotowaną w domu lub świeżą żywność? "Gotowane potrawy, takie jak sosy, można przechowywać w zamrażarce przez trzy miesiące"mówi Gahl. Podczas zamrażania mięsa należy zwrócić uwagę, że nie wszystkie rodzaje mają taki sam okres trwałości. Drób zachowuje świeżość przez osiem do dziesięciu miesięcy, podczas gdy mięso mielone lub kiełbasy psują się po jednym do trzech miesięcy.

Najdłużej trwa zamrożenie pieczeni: można ją przechowywać w zamrażarce nawet do dwunastu miesięcy. Kolor mięsa wskazuje, czy jest ono nadal jadalne: jeśli pojawiają się ciemne plamy, mięso jest zjełczałe lub skórzaste. Z reguły im grubsze mięso, tym krótszy jest okres przydatności do spożycia.

Świeże mięso: nie przerywaj łańcucha chłodniczego 

Jeśli kupiłeś mrożone mięso w supermarkecie, musisz upewnić się, że łańcuch chłodniczy nie został przerwany. Wtedy obowiązuje data przydatności do spożycia podana na opakowaniu. 

Jeśli sam zamrozisz mięso, w zamrażarce wytrzyma od jednego do dwunastu miesięcy, w zależności od rodzaju mięsa. Istnieje również tabela wytycznych z centrum porad konsumenckich: 

Mięso Czas przechowywania w temperaturze -18 stopni Celsjusza Wołowina 10-12 miesięcy Cielęcina 9-12 miesięcy Chuda wieprzowina 6-8 miesięcy Tłusta wieprzowina 4 miesiące Chude mięso mielone 1-3 miesiące Tłuszczowe mięso mielone 1 miesiąc Kura 8-10 miesięcy

Jak długo można przechowywać mrożone ryby?

Ryby można przechowywać zamrożone maksymalnie przez cztery miesiące. Jeśli leży w zamrażarce przez długi czas, wyczuwalny staje się intensywny rybi zapach. Występuje utrata smaku, szczególnie w przypadku rodzajów ryb o dużej zawartości tłuszczu. W posmaku łososia lub pstrąga zjełczały.

Ale są wyjątki. Paluszki rybne można nadal jeść w zamrażarce po dwunastu miesiącach. Jeśli jednak zaczekasz dłużej, aby je zjeść, tłuszcz się zestarzeje, a paluszki rybne nie będą już smakować świeżo.

Można również zamrażać skorupiaki i mięczaki, takie jak ostrygi, krewetki, kraby i ślimaki. Na przykład ostrygi trzeba ugotować, wyjąć z muszli i pakować w porcjach.  

Uważaj na plamy na owocach i warzywach

Jeśli umieścisz owoce i warzywa w zamrażarce, możesz nie spieszyć się z konsumpcją. "Wiele odmian, takich jak fasola, kalafior i brokuły, można przechowywać w lodówce nawet przez dwanaście miesięcy"mówi Gahl. Ogólnie warzywa najlepiej przechowują się, gdy są krótko blanszowane przed zamrożeniem. Natomiast owoce należy wstępnie zamrozić, aby poszczególne produkty się nie sklejały. Aby to zrobić, na przykład umieść poszczególne jagody na tacy, aż zostaną zamrożone. Miękkie owoce będą również mniej papkowate po rozmrożeniu, jeśli wcześniej dodasz trochę cukru. 

Możesz stwierdzić, czy mrożone warzywa są już zepsute po ich białym lub czerwono-brązowym przebarwieniu – należy je wtedy wyrzucić. Ponadto, jeśli przechowujesz go zbyt długo w zamrażarce, zauważysz to najpóźniej w rondlu: warzywa stają się papkowate. Zioła, które były zamrożone przez ponad rok, stracą swoje olejki eteryczne.

Złe lody smakują jak guma

Okres przechowywania produktów mlecznych jest bardzo zróżnicowany. W zależności od odmiany żywność można zamrażać od dwóch do dwunastu miesięcy. Na przykład lód wystarcza na rok.

Jeśli wcześniej się zepsuje, możesz rozpoznać po warstwie gumy na wierzchu lodu. Zamrożone masło można przechowywać przez sześć do ośmiu miesięcy. Jeśli zamrażasz je na dłużej, po zjełczałym zapachu rozmrożonego masła można rozpoznać, że jest złe.

Okres przechowywania mrożonego chleba i makaronu

Chleb należy zamrażać tylko na krótko. Ponieważ jeśli był w zamrażarce dłużej niż trzy miesiące, na cieście i skórce tworzą się niesmaczne białe plamy. Chleb najlepiej pakować w całości lub w plasterkach w porcjach. Powinieneś pakować świeże bułki i zużywać je po jednym do trzech miesięcy. 

Surowe ciasto można również zamrozić. Ciasto francuskie jest najlepsze i pozostanie zamrożone przez około cztery do sześciu miesięcy. Ciasto drożdżowe i ciasto na pizzę można przechowywać w zamrażarce przez około jeden do dwóch miesięcy, ciasto kruche przez dwa do trzech miesięcy. 

Niektóre rodzaje ciast i tart pozostają świeże przez pewien czas w zamrażarce. Na przykład ciasto maślane wystarcza na okres od jednego do sześciu miesięcy, ciasto drożdżowe od jednego do dwóch, a biszkopty do czterech miesięcy.